ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը հոկտեմբերի 26-ին ընդունել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարության պատվիրակությանը` ԵԽ քաղաքական տնօրինության ղեկավար Ալեքսանդր Գեսսելի գլխավորությամբ:
Պատվիրակության՝ Հայաստան այցի նպատակն է քննարկել ԵԽ Նախարարների կոմիտեի ժողովրդավարության հարցերով զեկուցողների խմբի՝ 2015 թվականի հուլիսին Հայաստան կատարած այցից հետո ՀՀ ստանձնած պարտավորությունների կատարման հարցում տեղի ունեցած զարգացումները:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը կարեւորել է Եվրոպայի խորհրդի հետ շարունակական արդյունավետ համագործակցությունը: Արփինե Հովհաննիսյանն ընդգծել է մեր երկրում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության ամրապնդման հարցում եւ բազմաթիվ ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման գործընթացում ԵԽ-ի արժեքավոր դերակատարությունը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը մանրամասն ներկայացրել է ՀՀ Սահմանադրության լիարժեք կենսագործման համար անհրաժեշտ իրավական ակտերի մշակման եւ ՀՀ Ազգային ժողովում դրանց քննարկումների ընթացքը: Արփինե Հովհաննիսյանը նշել է, որ արդեն իսկ ընդունվել են սահմանադրական մի քանի օրենքներ: Այժմ քննարկման փուլում են «Դատական օրենսգիրքը» եւ «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրինագիծը, որոնց վերաբերյալ ստացվել է Վենետիկի հանձնաժողովի դրական կարծիքը: Նա կարեւորել է հատկապես կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում օրենսդրական կարգավորումները, որոնցով նախատեսվում է հակակոռուպցիոն նոր մարմնի եւ ազդարարների պաշտպանության գործուն համակարգի ստեղծում:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ «Ընտրական օրենսգրքի» ընդունման գործընթացին: Այս համատեքստում Արփինե Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ այն ընդունվել է իշխանության, ընդդիմության եւ քաղաքացիական հասարակության փոխհամաձայնության արդյունքում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը՝ նշելով, որ ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ Հայաստանն անում է հնարավորը խնդրի խաղաղ կարգավորման համար: Նա նշել է, որ ադրբեջանական կողմը, հակառակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, պարբերաբար խախտում է զինադադարը եւ հավելել, որ այդ երկիրն ամեն ինչ անում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափում բանակցությունները ձախողելու եւ ԼՂ հիմնախնդիրն այլ հարթակ տեղափոխելու համար, ինչն անընդունելի է:
ԵԽ քաղաքական տնօրինության ղեկավար Ալեքսանդր Գեսսելը դրական է գնահատել վերջին տարիներին Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը եւ երկկողմ համագործակցության արդյունավետությունը: Պարոն Գեսսելը, խոսելով ԼՂ հակամարտության մասին, նշել է, որ ԵԽ-ն կողմնակից է խնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:

26 октября вице-спикер НС, руководитель делегации НС РА в ПАСЕ А.Оганнисян приняла делегацию Генерального секретариата СЕ во главе с руководителем политической дирекции СЕ А.Гесселом.
Цель приезда делегации – обсудить развития по выполнению взятых Арменией обязательств после визита в июле 2015 г. в РА группы докладчиков по вопросам демократии Комитета министров СЕ.
Вице-спикер НС подчеркнула важность продолжения эффективного сотрудничества с СЕ. Она выделила весомую роль СЕ в процессах обеспечения в РА демократии, защиты прав человека, укрепления верховенства   закона и проведения реформ в различных сферах.
А.Оганнисян подробно представила процесс разработки необходимых для полноценного претворения в жизнь Конституции РА правовых актов и их обсуждения в НС. Она отметила, что уже принят ряд конституционных законов. В стадии обсуждения Судебный кодекс  и законопроект “О Конституционном Суде”, по которым получено положительное мнение Венецианской комиссии.
Затронут процесс принятия Избирательного кодекса. В этом контексте А.Оганнисян подчеркнула, что документ принят в итоге консенсуса власти, оппозиции и гражданского общества.
Вице-спикер НС коснулась также урегулирования НК-конфликта, отметив, что, в отличие от Азербайджана, Армения делает все возможное для мирного урегулирования проблемы в рамках сопредседательства МГ ОБСЕ. Она подчеркнула, что азербайджанская сторона, вопреки   достигнутым договоренностям, периодически нарушает перемирие, и добавила, что эта страна делает все для провала переговоров в формате сопредседателей МГ ОБСЕ и переноса НК-проблемы на другую платформу, что неприемлемо.
Руководитель политической дирекции СЕ А.Гессел положительно оценил ход проводимых в Армении в последние годы реформ и эффективность двустороннего сотрудничества. Говоря о НК-конфликте, он отметил, что СЕ сторонник мирного урегулирования проблемы в рамках МГ ОБСЕ.